22 червня — День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни

22 червня 2026, 17:22
День скорботи
22 червня — День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни
У цей день ми вшановуємо пам’ять мільйонів людей, чиї життя забрала Друга світова війна - одна з найтрагічніших сторінок у світовій історії.
Друга світова (1 вересня 1939 року — 2 вересня 1945 року) — найкривавіший глобальний конфлікт, унаслідок якого, за різними оцінками, загинуло від 50 до 85 мільйонів людей. Саме як страшну трагедію її пам’ятають і згадують у всьому світі. Упродовж 21 місяця цієї війни СРСР і Третій Рейх виступали союзниками, а від 22 червня 1941 року опинилися у стані військової конфронтації.
Для України та війна стала національною трагедією, під час якої українці, позбавлені власної державності, були змушені воювати за чужі імперські інтереси. У розгромі нацизму брали участь українці як у лавах Червоної армії (понад 6 млн осіб), так і в лавах УПА (понад 100 тис. осіб). Друга світова війна для України не обмежувалася лише бойовими діями та окупацією її території, а охоплювала також участь українців у воєнних діях на різних фронтах і театрах війни.
За даними українських істориків, прямі людські втрати України у Другій світовій становлять від 8 до 10 мільйонів осіб, а загальні демографічні втрати перевищують 13 мільйонів. За кілька місяців бойових дій територія України була повністю окупована нацистською Німеччиною. Мільйони людей опинилися під окупацією та зазнали тяжких випробувань воєнного лихоліття.
Збереження пам’яті про ті події є нашим обов’язком перед минулими й майбутніми поколіннями. Вона нагадує нам про справжню ціну миру і свободи.
Особливого значення ці поняття набувають сьогодні, коли український народ знову відстоює свою державу, незалежність і право жити на рідній землі, борючись проти російської агресії.
Світла пам’ять усім жертвам Другої світової війни. Вічна шана тим, хто пережив її випробування та наближав мир.